Kültür Sosyolojisi - Altaylardan Anadolu'ya ve Balkanlara Gelen Kültür
Ana Sayfa Giriş Özgeçmişim Fotoğraflarım Yazdıklarım Sizden Gelenler Mesaj Yaz English   
Damgaların Sosyolojisi 
Tarihi Kaynaklar
Ülkelerden Damgalar
Moğolistan
Tuva-Rusya
Tataristan-Rusya
Çuvaşistan-Rusya
Mari El-Rusya
Komi-Rusya
Başkurdistan-Rusya
Hakasya-Rusya
Rusya
Kazakistan
Kırgızistan
Özbekistan
Karakalpakistan
Türkmenistan
Azerbaycan
Nahçıvan-Azerbaycan
İran
Ermenistan
Gürcistan
Türkiye
Ukrayna
Kırım
Moldova
Gagauzya
Romanya
Bulgaristan
Makedonya
Kosova
Arizona-ABD
Los Angeles-ABD
Washington-ABD
Alaska-ABD
Karşılaştırmalı Damgalar
Mezar Taşları
Paradaki Damgalar
Sokaktaki Damgalar
Nesnelerde Damgalar
Kültürel Yansımalar
Sosyal Bilimler Arşivi
Linkler
Ziyaretci
Toplam : 1597016
Bugün : 741
Sibirya`dan Anadolu`ya Taştaki Türkler

Dr. Mustafa AKSOY

 

Sosyal bilimlerde bilindiği gibi görsel eserler önemli yer tutar. Ancak Türkiye`de bunların yeterince kullanıldığını söylemek mümkün değildir. O nedenle de kültür tarihi ile ilgili çalışmalarda çok büyük bir boşluk vardır. Kültür tarihiyle ilgili bir başka önemli konuda karşılaştırmalı çalışmaların eksikliğidir. İşte bu eksiklik önemli ölçüde ``Sibirya`dan Anadolu`ya Taştaki Türkler`` adlı eserle doldurulmuştur. Eserin sahibi Sayın, Servet Somuncuoğlu`nu TRT`de yayınlanan ``Karlı Dağlardaki Sır`` adlı belgeselle tanıyoruz.  O belgeselin yapımcılığını ve metin yazarlığını yapan Somuncuoğlu önemli bir çalışmaya imza atmıştı. Aldığımız yeni habere göre ``Karlı Dağlardaki Sır`` adlı belgeselin ikinci ayağını Sibirya`nın tamamı oluşturacaktır. Konu hakkında çalışmalar hızla devam etmekte olup kısmet olursa bu sene çekimlere başlanacaktır. Umarız bu çalışma da kitaplaşarak Türk damgalarının kültür coğrafyası önemli ölçüde çizilmiş olur.

Bilindiği gibi Türkiye`de yazılan tarih eserleri ve onlardan hareketle yapılan araştırmalarda önemli hatalar bilgi eksiklikleri vardır. Mesela Türklerin 1071`de Anadolu`ya geldikleri ya da Anadolu`dan Altaylara göç ettikleri konusunda önemli tartışmalar yapılmaktadır. ``Sibirya`dan Anadolu`ya Taştaki Türkler`` adlı eser bu tartışmalara son verecek görsel bilgilerle doludur.

Eser, Türkiye`de bazı yerel ve dile bağlı çalışmalardan hareket ederek bir milliyet yaratma çabasında olanlara da cevap vermektedir. Eserdeki bilgilerin önemli yazılı eserlere değil, insanların tarihi hafızlarından kaynaklana bilgilerle binlerce yıldan beri taşlara kazıdığı resimlerden oluştuğu için de ayrıca çok önemlidir. Bu bağlamda Türkiye`de resim tarihi hakkında araştırma yapanlara da önemli bilgiler sunmaktadır. Bilindiği gibi Türklerde resim sanatının çok geç dönemde oluştuğu hakkında yayığın bilgiler mevcuttur.

Somuncuoğlu, ``Sibirya`dan Anadolu`ya Taştaki Türkler`` adlı eseri için çalışmalarına Sibirya`daki Ulan-Ude`den başlamış, Moğolistan, Tuba, Hakasya, Gorno Altay, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan`da araştırmalar yaptıktan sonra Türkiye`de Kars`ın Kağızman ilçesinin Camuslu köyü, Şaban köyü ve Kurban Ağa mağarasında, Erzurum`daki Cunni mağarasında, Erzincan`ın Kemaliye ilçesindeki Dilli vadisinde, Ordu`nun Mesudiye İlçesi Esatlı Koyu`nde, Hakkari`nin Yüksekova ilçesindeki Gevaruk Yaylası`nda, Antalya-Beldibi ile İzmir`in Ödemiş ilçesinin Konaklı beldesinde araştırmasını tamamlamıştır.

Eserde de görüldüğü gibi saha araştırması yapılan yerlerdeki kaya resimlerdeki benzerlik ve aynilik çok önemli bilgileri ihtiva etmektedir. Bu nedenle Türkiye`nin sosyal yapısı hakkında araştırma yapanların ve moda söylemle Türkiye`de etnik gruplar arayanların  ``Sibirya`dan Anadolu`ya Taştaki Türkler`` adlı esere bakmaları gerekmektedir.

-Eser Türkçe ve İngilizce hazırlanmış, yazılarıyla Taşağıl, Vasilev ve Alok katkı yapmıştır.

-Prof. Dr. Ahmet Tasağıl`ın ``Bilinen Tarihin Şafağında Eski Türk Tarihinin Zaman ve Mekanda Yeri``.

-Prof. Dr. Dmitry D. Vasilev`in ``Geçmişten Gelen Sesler``.

-Ersin Alok`un ``Kaya Resimlerine Bakış``.

Ayrıca ``Genel Türk Tarihi`` uzmanı Sayın Prof. Dr. Ahmet Taşağıl genel danışmanlık yapmıştır.

Bu eserin bir başka özelliği piyasada parayla satılmamasıdır.  O nedenle kitabı edinmek isteyenlerin Sayın Servet Somuncuoğlu`na başvurmaları gerekiyor.

 

İsteme Adresi:

Servet Somuncuoğlu, Sibirya`dan Anadolu`ya Taştaki Türkler, A-Z Yapı İnşaat Kültür Yayınları, İstanbul, Mayıs 2008.

E. Posta: somuncuoglu@yahoo.com

 


 Bu yazının PDF halini indirmek için tıklayın

Powered by Kürşad KARA