Kültür Sosyolojisi - Altaylardan Anadolu'ya ve Balkanlara Gelen Kültür
Ana Sayfa Giriş Özgeçmişim Fotoğraflarım Yazdıklarım Sizden Gelenler Mesaj Yaz English   
Damgaların Sosyolojisi 
Tarihi Kaynaklar
Ülkelerden Damgalar
Moğolistan
Tuva-Rusya
Tataristan-Rusya
Çuvaşistan-Rusya
Mari El-Rusya
Komi-Rusya
Başkurdistan-Rusya
Hakasya-Rusya
Rusya
Kazakistan
Kırgızistan
Özbekistan
Karakalpakistan
Türkmenistan
Azerbaycan
Nahçıvan-Azerbaycan
İran
Ermenistan
Gürcistan
Türkiye
Ukrayna
Kırım
Moldova
Gagauzya
Romanya
Bulgaristan
Makedonya
Kosova
Arizona-ABD
Los Angeles-ABD
Washington-ABD
Alaska-ABD
Karşılaştırmalı Damgalar
Mezar Taşları
Paradaki Damgalar
Sokaktaki Damgalar
Nesnelerde Damgalar
Kültürel Yansımalar
Sosyal Bilimler Arşivi
Linkler
Ziyaretci
Toplam : 1597075
Bugün : 800
Dedeler Kurultayında Tarihe Not Düşüldü *

           Muhterem Dostlar, Karacaahmet Dergâhı`nda 29-30 Ekim 2005`de yapılan,``1. Türkiye Alevi Dedeler Kurultayı`nda tarihe çok önemli bir not düşüldü. Bunun yapılmasında katkısı olan dergâh yetkililerini, katılımcı dedeler ve babaları, özellikle organizasyonun gerçekleşmesini sağlayan, Muharrem Ercan Dede`yi, Cemal Şener`i ve İsmail Engin Beyleri saygıyla anıyorum.

 

Kurultayda çok önemli konuşmalar yapıldı. Ancak beni en fazla etkileyen (Şüphesiz bazı arkadaşlarda diğer konuşmaları beğenmiş olabilirler.) konuşmalardan bazılarını sayarsam, ilk aklıma gelenler, Sayın Şakir Keçeli, Mehmet Çamur, İmam Hüseyin Kaplan, Bülent Duran Dede`nin konuşmaları çok etkileyici idi. Bunlara ilave olarak Sünni ve din dersi öğretmeni olan Sayın Cemil Kılıç`ın konuşmasının salondaki dinleyiciler, Babalar ve Dedeler tarafından alkışlarla karşılanması da ayrı bir güzellikti.

 

Umarız bu kurultayda konuşulanlar ve sonuç bildirisi yetkililer ve ilgililerce sağlıklı değerlendirilerek, yıllarca görmezlikten gelinen, ancak sosyal hayatımızın çok önemli bir parçasını oluşturan Alevilik-Bektaşilik, sağlıklı zeminlerde konuşulmaya başlanır. Eğer Türkiye bu konuyu sağlıklı şekilde değerlendirmeyip, yapılması gerekenleri yapmazsa, bundan ötürü, bütün ülkenin, özellikle de Sünni İslam inancında olan insanların zarar görmesinden korkarım.

 

Alevi-Bektaşi gönül dostlarım, bu süreçte mutlaka Sünni kesimle ilişkiye geçerek (Bunun ilk adımları 28-30 Eylül 2005`de Isparta`da düzenlenen ``Uluslararası Alevilik-Bektaşilik Sempozyumu`nda atıldı.) özellikle yaşanan Alevilik-Bektaşilik ve Sünnilik konusunda bir kurultay daha yapmalıdırlar. Sanırım bu kurultay, tarafların birbirlerini dinlemelerine ve anlamalarını önemli katkı sağlayacaktır.

 

Ayrıca Alevi-Bektaşi dostlar, mutlaka çok kısa bir zamanda ``Alevi-Bektaşi Araştırma Merkezi`` (Bence bunun için mekân hazırdır. Çünkü birçok kuruluş var. Mesela neden Karacaahmet Dergâhı içinde olmasın? Çünkü oranın mekânı buna elverişli.) kurarak,  aceleye getirmeden (mesela 5-6 yıllık) bir plan dâhilinde ``Alevi-Bektaşi Ansiklopedisi`` hazırlama çalışmalarına başlanmalıdırlar.

 

Bu çalışma için konu hakkında çalışması olan çeşitli kesimlerden yardım istenmelidir. (Mesela şahsıma böyle bir teklif gelirse, verilecek her görevde -temizlikçilik, çaycılık dahil- çalışmaya hazır olduğumu ifade etmek isterim.). Ayrıca bu merkez tarafından yaşayan Alevilik-Bektaşilik konusunda, öncelikle Türkiye merkez olmak üzere saha çalışmaları yaptırılmalıdır. Hatta imkân ölçüsünde bu konuda yüksek lisans yapanlara burs verilmelidir. Böylece konu, akademik anlamda da değerlendirilmiş olur.

 

Eğer bunlar yapılmazsa, sanırım hiç arzu etmediğim halde yıllarca yapılan kısır tartışmalar sürüp gideceğe benziyor.

 

Tekrar kurultayı düzenleyenlere, Dede-Babalara, katılımcılara saygı ve hürmetlerimi sunar, yukarıdaki teklifimin tartışılmasını arzu ettiğimi belirtirim.

 

Dipnot:

*Bu bildiri, ``I. Türkiye Alevi-Bektaşi Dedeler-Babalar-Anabacılar Kurultayı``nda (29-30 Ekim 2005 İstanbul) sunulmuştur. (Bildirilerin yayınlandığı kitap: Mehmet Yaman, Karacaahmet Sultan, İstanbul, 2008).


Powered by Kürşad KARA